Даю 30 баллов.Напишите пожалуйста.∵ Напишите предложения с герундиями. Например

Даю 30 баллов.Напишите пожалуйста.∵ Напишите предложения с герундиями. Например:с окончанием -ing пишем слова enjoy,fancy с to пишем agree promise Слова для предложений:-ing : enjoy .fancy,appreciale, deny, discuss, caint stand. с to: agree, promise, ask, prepare, choose, refuse
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I enjoy listening fairy tales . I fancy doing scientific research. I appreciate telling the truth. He denied accepting his guilty. We discussed visiting our classmate. I can't stand eating chocolate. I can't stand kissing little children. I agreed to help him . I promised to get an excellent mark. My mother always asks to buy fresh bread . I usually prepare to go to bed at 10:00 p. m. I choose to watch horror films. I refused to go to the cinema yesterday.