Дам 99 баллов. Составить по два(первое в 1-лице т.е I, второе в 3-лице т.е He ) предложения со словами wash _ face brush _ teeth have a bath take a shower have breakfast have lunch have dinner go to school come home do home wo...

Дам 99 баллов. Составить по два(первое в 1-лице т.е I, второе в 3-лице т.е He ) предложения со словами wash _ face brush _ teeth have a bath take a shower have breakfast have lunch have dinner go to school come home do home work и каждое предложение сделать в положительной,отрицательной и вопросительной форме. итого 60 предложений. только без переводчиков
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I wash my face. I don't wash my face. Do I wash my face? He washes his face. He doesn't wash his face. Does he wash his face? I brush my teeth. I don't brush my teeth. Do I brush my teeth? He brushes his teeth. He doesn't brush his teeeth. Does he brush his teeth? I have a bath. I don't have a bath. Do I have a bath? He has a bath. He doesn't have a bath. Does he take a bath? I take a shower. I don't take a shower. Do I take a shower? He takes a shower. He doesn't take a shower. Does he take a shower? I have breakfast. I don't have breakfast. Do I have breakfast? He has breakfast. He doesn't have breakfast. Does he have breakfast? I have lunch. I don't have lunch. Do I have lunch? He has lunch. He doesn't have lunch. Does he have lunch? I have dinner. I don't have dinner. Do I have dinner? He has dinner. He doesn't have dinner. Does he have dinner? I go to school. I don't go to school. Do I go to school? He goes to school.He doesn't go to school. Does he go to school? I come home. I don't come home. Do I come home? He comes home. He doesn't come home. Does he come home? I do homework. I don't do homework. Do I do homework? He does homework. He doesn't do homework. Does he do homework?