ДАМ ОЧЕНЬ МНОГО БАЛЛОВ Придумать 5 предложений в настоящем продолжительном времени и к ним задать 5 типов вопросов:общий вопрос,специальный вопрос,вопрос к подлежащиму,альтернативный вопрос и раздельный вопрос.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
) He saw this film yesterdayобщий  Did he see this film yesterday?альтернативный Did he see this film yesterday or 5 days ago?  специальный  When did he see this film?разделительный  He saw this film yesterday, didn*t he? вопрос к подлежащему Who saw this film yesterday?.2) I will go to school tomorrowобщий Will  I  go to school tomorrow?альтернативный  Will I  go to school or to the cinema tomorrow?специальный Where will I  go tomorrow? разделительный  I will go to school tomorrow, won*t I? вопрос к подлежащему Who  will go to school tomorrow?. 3) We are reading an interesting book nowобщий Are we  reading an interesting book now?альтернативный Are we reading an interesting book  or a magazine now?специальный What  are we reading now?разделительный We are reading an interesting book now, aren*t we? вопрос к подлежащему Who is reading an interesting book now.