ДАЙ ДВА СПЕЦИАЛЬНЫХ ВОПРОСА И ДВА КРАТКИХ ОТВЕТА ! 1) SisterS play in the park . 2) A sister playS in the park . 3) A sister drinkS tea . 4) SisterS draink tea . 5) SisterS skate in winter . 6) A sisterS skate in winte...

ДАЙ ДВА СПЕЦИАЛЬНЫХ ВОПРОСА И ДВА КРАТКИХ ОТВЕТА ! 1) SisterS play in the park . 2) A sister playS in the park . 3) A sister drinkS tea . 4) SisterS draink tea . 5) SisterS skate in winter . 6) A sisterS skate in winter . 7) A sisterS can ski sonny . 8) A sister can ski winter .
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Sisters play in the park. What do sisters do in the park? — They play in the park. Where do sisters play? — In the park. 2) A sister plays in the park. What does a sister do in the park? — She plays in the park. Where does a sister play? — In the park. 3) A sister drinks tea. What does a sister drink? — Tea. What does a sister do? — She drinks tea. 4) Sisters drink tea. What do sisters do? — They drink tea. What do sisters drink? — Tea. 5) Sisters skate in winter. What do sisters do in winter? — They skate. When do sisters skate? — In winter. 6) A sister skates in winter. What does a sister do in winter? — She skates. When does a sister skate? — In winter. 7) Sisters can ski sonny. What can sisters do? — They can ski sonny. Whom can sisters ski? — Sonny. 8) A sister can ski in winter. What can a sister do in winter? — They can ski. When does a sister can ski? — In winter.