Даю 23 бала ! Помогите пожалуйста 5,7 задание .СРОЧНО

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Только 7) Hello, Ivan! How are you? Do you feel better? I heard you have cold. When I can come to visit you? Tell me to my phone. See you Твоё имя
Гость
-5- 2. had opened / read 3. had finished / left 4. arrived / had given 5. had finished / left -7-  Hi, Max! How are you? I have been thinking a lot about you recently. Life is full of ups and downs, so you should stay strong no matter what. I'm going to visit you later this week. I know you love sweets, so I get some for you! They will definitely cheer you up, my friend! Get well soon! Your friend, (имя).