Даю 30+ балов сжелайте пж She must help her mother in time . и второе предложение. Kate wears jeans every day . Задайте вопрос в пяти формах : общий вопрос . Специальный вопрос . Альтернативный вопрос. Разделительный вопрос . В...

Даю 30+ балов сжелайте пж She must help her mother in time . и второе предложение. Kate wears jeans every day . Задайте вопрос в пяти формах : общий вопрос . Специальный вопрос . Альтернативный вопрос. Разделительный вопрос . Вопрос к падлежащему
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
She must help her mother in time. Общий вопрос : Must she help the mother in time? Специальный вопрос: Whom must she help in time? Альтернативный: Must she or her brother help the mother in time? Разделительный: She must help her mother in time, mustn't she? Вопрос к подлежащему: Who must help the mother in time? Kate wears jeans every day. Общий вопрос: Does Kate wear jeans every day? Специальный вопрос: Why does Kate wear jeans every day? Альтернативный: Does Kate or her friend wear jeans every day? Разделительный: Kate wears jeans every day, doesn't she? Вопрос к подлежащему: Who wears jeans every day?