Даю 35 баллов плмогите по английскому нужно написать 15 предложений с модальным глаголом to be to

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
You must learn English well. I might go to the park. We could do this task. Sould you go to the theatre? I have to take care of him. Would you like to drink tea? May I come in? Can you play the piano? Have you got a sister? We must take care of our parents. May we play ball here? You ought to be polite! I have to help him with his task. They might sleep in the big room.
Гость
We are to talk next time. – Мы поговорим в следующий раз.We were to go to Canada the following month. – Мы должны были поехать в Канаду в следующем месяце.Is she to leave in the morning? – Должна ли она уехать завтра?Who was to come here first? – Кто должен был прийти сюда первым?Who was to have done the shopping? – Ну и кто должен был пойти за покупками?