Dear Madam. I am writing to apply for the part in programme Academic Year Abroad. I would like to participate in this programme because I want to deepen the knowledge of the English language and to get important experience of ...

Dear Madam. I am writing to apply for the part in programme Academic Year Abroad. I would like to participate in this programme because I want to deepen the knowledge of the English language and to get important experience of a lifetime. Academic Year Abroad will allow me learn the language by immersion. It gives me the ability to become fluent in the language by speaking it on a daily basis. In addition throughout the year I will study in school and communicate with people of my own age group, is the best way to come to understand cultural and language. The important thing is that the Universities recongnise the value of studing abroad and many give admission preference to students that have participaded in a such programmes. I think about my future and so I interested in this programme. I also appreciate the opportunity to go to a country which I've always wanted to visit. I look forward to hearing from you. Yours faithfully. .................. Проверьте пожалуйста.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
дорогая мадам. я пишу тебе для того, что подавать заявление о участии в программе Учебный Год за рубежом. мне бы хотелось поучаствовать в этой программе потому что я хочу расширить (улучшить) свои знания английского языка и получить существенный жизненный опыт. учебный год за рубежом позволит мне полностью изучить язык. это даст мне возможность стать свободным носителем языка при помощи ежедневного общения. к тому же на протяжении года я буду обучаться в школе и общаться с людьми моего возраста, это самый лучший способ прийти к пониманию культуры языка и культуры в общем. важная часть всего этого - университеты осознают важность (ценность) обучения за границей и многие предпочитают студентов которые участвовали в подобных программах. я думаю насчёт моего будущего и я заинтересована в этой программе. а также я ценю эту возможность поехать в страну, в которой я всегда хотел побывать. я жду с нетерпением твой ответ. искренне ваш.