Дополните предложения. Используйте сравнительную степень прилагательных. 1. You are not very tall. Your brother is … . 2. Tom doesn’t work very hard. I work … . 3. It’s not very worm today. It was …yesterday. 4. My bag isn’...

Дополните предложения. Используйте сравнительную степень прилагательных. 1. You are not very tall. Your brother is … . 2. Tom doesn’t work very hard. I work … . 3. It’s not very worm today. It was …yesterday. 4. My bag isn’t very heavy. Your bag is…… . 5. I’m not very interesting in art. I’m…………in history. 6. Britain isn’t very big. France is…… . 7. My chair isn’t very comfortable. Yours is……… . 8. These flowers aren’t very nice. The blue ones are … . 9. My job isn’t very interesting. I want to do something … . 10. Her car isn’t very good. She wants a ………one. 11. This knife isn’t very sharp. Have you got a ………..one?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. taller 2. harder 3. warmer 4. heavier 5. more interested 6. bigger 7. more comfortable 8. nicer 9. more interesting 10.better 11. sharper