Допоможіть будь ласка 9 клас на кожне питання 2-3 речення плиз
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) because soon you need to pass exams and to choose a profession. and this year will be difficult for me.
( перевод : потому что скоро нужно сдавать экзамены и выбирать профессию. и этот год будет трудный для меня.
2) to prepare well in exams to pass them perfectly. and to finish school and get into a good University
( перевод : хорошо подготовится в экзаменам сдать их на отлично. и закончить школу и поступить в хороший университет
3) this is a good student , always doing homework , preparing for a lesson. important this behavior.
( перевод : this is a good student , always doing homework , preparing for a lesson. important this behavior.
4) behavior , teamwork , diligence, competence , courage to speak the truth . ( превод : поведение , работа в коллективе , трудолюбие, грамотность , смелость, говорить правду .
5 ) I love our teachers they teach us well . interesting school subjects for example: history.
( превод : мне нравятся наши учителя они хорошо нас учат . школьный предметы интересные например: история.