Довисти тотожность : 1. [latex]\frac{sin^{2}2\alpha - 4sin^{2}\alpha}{sin^{2}\alpha+4sin^{2}\alpha -4} = tg^{4}\alpha [/latex] 2. [latex]2cos^{2}\alpha \cdot sin^{2}\alpha + cos^{4}\alpha + sin^{4}\alpha = 1 [/latex] 3.Найди...
Довисти тотожность : 1. [latex]\frac{sin^{2}2\alpha - 4sin^{2}\alpha}{sin^{2}\alpha+4sin^{2}\alpha -4} = tg^{4}\alpha [/latex] 2. [latex]2cos^{2}\alpha \cdot sin^{2}\alpha + cos^{4}\alpha + sin^{4}\alpha = 1 [/latex] 3.Найдите cos α [latex] cos^{4}\alpha - sin^{4}\alpha =\frac{1}{8} [/latex]