Fill in the table V1 fill in the table V1 V2 V3 collect ................. .................. ..,................
Fill in the table V1 fill in the table V1 V2 V3 collect ................. .................. ..,.............. ask ................. .................. .................. answer ................. .................. .................. live ................. ................... ................. listen ................. ................. .................. help ................ ................... .................. clean ................ ................... ................. wash ............... ................... .................. invite ................ .................. ................. open .................. .................. ..................
Ответ(ы) на вопрос:
Это легко! Я тоже это задание вчера делала :)
Ты в 6 классе и этт задание из грамматической тетради?
collect, collected, collected.
ask, asked, asked.
answer, answered, answered.
live, lived, lived.
listen, listened, listened.
help, helped, helped.
clean, cleaned, cleaned.
wash, washed, washed.
invite, invited, invited.