Fill in the table                 V1                 fill in the table                           V1                    V2                      V3 collect     .................        ..................          ..,................

Fill in the table                 V1                 fill in the table                           V1                    V2                      V3 collect     .................        ..................          ..,.............. ask          .................        ..................          .................. answer   .................        ..................          .................. live           .................       ...................           .................  listen       .................        .................           .................. help        ................        ...................           .................. clean      ................        ...................            ................. wash      ...............          ...................        .................. invite      ................          ..................              ................. open     ..................         ..................              ..................
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Это легко! Я тоже это задание вчера делала :) Ты в 6 классе и этт задание из грамматической тетради? collect, collected, collected. ask, asked, asked. answer, answered, answered. live, lived, lived. listen, listened, listened. help, helped, helped. clean, cleaned, cleaned. wash, washed, washed. invite, invited, invited.