Form antonyms of these words and write what they mean in Russian. Dis-: to like, to trust, honest, comfort, interested, harmony, to place. Non-: fiction, payment, smoker, e

Form antonyms of these words and write what they mean in Russian. Dis-: to like, to trust, honest, comfort, interested, harmony, to place. Non-: fiction, payment, smoker, e uropean, metal, political. Un-: to do, afraid, changeable, clean, comfortable, cooked, happy, important, interesting, loved, lucky, married, pleasant, real, to pack. Im-: moral, perfect. Ir-: responsible, regular.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
To dislike - недолюбливать to distrust - не доверять dishonest - нечестный discomfort - дискомфорт, неудобство disinterested - незаинтересованный disharmony - дисгармония to displace - вытеснять nonfiction - документальный nonpayment - неуплата nonsmoker - некурящий noneuropean - не европейский nonmetal - неметалл nonpolitical - не политический to undo - отменять unafraid - бесстрашный unchangeable - неизменный unclean - нечистый uncomfortable - неудобный uncooked - неприготовленный, сырой unhappy - несчастливый unimportant - неважный uninteresting - безынтересный unloved - нелюбимый unlucky - невезучий unmarried - незамужний, неженатый unpleasant - неприятный unreal - ненастоящий, нереальный to unpack - распаковывать immoral - аморальный imperfect - несовершенный irresponsible - безответственный irregular - нерегулярный