Future:more practice. помогите пожалуйста с этим заданием, я это непонимаю. у нас это будет на контрольной. за ранее спасибо

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. He's going to write a letter. 2. She's going to play the violin. 3. They are going to get on a bus. 4. The car is going to crash. 5. He's going to sing. 6. He's going to go skiing. 7. They are going to start running. 8. He's going to go swimming. 9. They are going to drink a glass of water. 10. He's going to have dinner.