Глагол swim,live,have,play,ski,want в прошедшем времени.Продолжи предложение к этим словам напр.:Swim - swam.I swam in the sea last summer.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
live-lived; I lived in Italy before i go to Russia. (Я жил в Италии до того как приехал в Россию) have-had; I had a lot of friend when i was a child. (У меня было много друзей когда я был ребенком) play-played; John played computer games a lot two years ago. (Джон очень много играл в компьютерные игры два года назад) ski-skied; My mom's friend skied in Alps last winter. (Друг моей мамы катался на горных лыжах в Альпах прошлой зимой) want-wanted; We wanted to buy a new blackdesk in our classroom. ( Мы хотели купить новую доску в наш класс)
Гость
Live- lived. I lived in Paris for two years. Have-had. I had an interesting book Play- played. I played football yesterday Want-wanted. I wanted a new phone so much and my parents presented me one. Ski-skied. I skied last winter.