Grammar Упражнение 1 Заполни пропуски правильной формой глагола времени Past Simple: 1. She ________ English two hours ago. STUDY 2. _____you ______ home at six o'clock yesterday? COME 3. I_______ dinner at seven o'clock with m...

Grammar Упражнение 1 Заполни пропуски правильной формой глагола времени Past Simple: 1. She ________ English two hours ago. STUDY 2. _____you ______ home at six o'clock yesterday? COME 3. I_______ dinner at seven o'clock with my family. HAVE 4. He________to bed at ten o'clock yesterday. GO 5. Last night I ________my face with soap and water. WASH 6. _____your brother_______coffee yesterday? DRINK 7. Tom ______ a big breakfast yesterday. EAT 8. Mary______up late last week. GET Упражнение 2 Выбери и вставь правильный вариант ответа из предложенных: 1.He 1.______ home for school at six o'clock yesterday. 2.I 2.______ a newspaper yesterday. I had no time. 3.She 3.______ her mother with cleaning yesterday. 4. 4.______you_____ your cousin last summer? 5.We 5.______ at one desk when we were at school. 6.My grandmother 6.______ opera when she was young. 7.Bob 7.______ ten books from library by himself yesterday. 1. A) lived B) left C) leave D) levt 2. A) not read B) didn't read C) didn't red D) did read 3. A) helpt B) helpd C) helped D) helpded 4. A) do…visited B) did…visited C) did…visit D) does…visited 5. A) sited B) set C) sed D) sat 6. A) sang B) singed C) sanged D) sank 7. A) carryd B) carrid C) carried D) cared
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 studied 2 did u come 3 had 4 went 5 washed 6 drank 7 ate 8 got 1 left 2 didn't read 3 helped 4 did u visit 5 set 6 sang 7 carried