Group the words into four categories. Kingdom, state, lonely, sign, careful, industry, consist, industrial, saint, surprise, careless, especially, carefully. N. V. Adj. Adv

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
N. Kingdom, state, sign, industry, saint, surprise. V. state, sign, consist, surprise. Adj. lonely, careful, industrial, saint, careless. Adv  especially, carefully.