HALP MY FAVORITE FRIENDS! Помогите пож с английским?1 Заполните таблицу. Singular (one) / Plural (two or more) flower - flowers man - ... ... - women child - child...

HALP MY FAVORITE FRIENDS! Помогите пож с английским?1 Заполните таблицу. Singular (one) / Plural (two or more) flower - flowers man - ... ... - women child - children mouse - ... ... - feet baby - ... ... - parties shelf - ... wife - ...
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
man-men , woman-women mouse-mice , foot-feet , baby-babies , party-parties , shelf-shelves wife-wives
Гость
men woman mice foot babies party shelves wives