III. Выберите правильный вариант, обращая внимание на указательные местоимения и местоимение it. 1. What is your attitude to _____ phenomena, shown in that TV program? this those that 2. Do you see _____ house in the distance? ...

III. Выберите правильный вариант, обращая внимание на указательные местоимения и местоимение it. 1. What is your attitude to _____ phenomena, shown in that TV program? this those that 2. Do you see _____ house in the distance? – It is my grandma’s place. this that 3. _____ time you made a wrong decision. that this it 4. _____ is cold and I am tired. this that it 5. To be or not to be _____ is the question. that
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.This 2.that 3.This 4.It 5.That