Imagine you are going to take part in a cross-country trip  in the winter,spring,summer,autmn .Look at the list of clothes and say what things you are going to take with youa blouse,boots,trainers,a shirt,a cap, a coat,a dress,...

Imagine you are going to take part in a cross-country trip  in the winter,spring,summer,autmn .Look at the list of clothes and say what things you are going to take with you a blouse,boots,trainers,a shirt,a cap, a coat,a dress,a jacket,a T-shirt,a tie,trousers,socks,a raincoat,a pullover,shorts,a skirt,a hat,a school uniform,gloves,a scarf И как перевести словосочетание cross-country
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Преставьте, вы принимаете участие в поездке по пересеченнее местности в зимний, весенний, летний, осений период. Посмотрите список вещей, и скажите какие вещи вы возьмете собой: блузка, ботинки, кроссовки, рубашка, колпочок, пальто, платье, джакет, рубашка, галстук, брюки,носки, плащь, свитер, шорты, юбка, шляпа, школьная форма, перчатки, шарф. cross country- пересеченние местности.