IV. Переделайте предложения, поставив подлежащее во множественное число. 1. This is a cat. 2. That is a man. 3. It is a car. 4. The door is open. 5. That is a desk. 6. Is it near? 7. Is this a house? 8. The girl is in the stree...

IV. Переделайте предложения, поставив подлежащее во множественное число. 1. This is a cat. 2. That is a man. 3. It is a car. 4. The door is open. 5. That is a desk. 6. Is it near? 7. Is this a house? 8. The girl is in the street. 9. She is a doctor. 10. He is outside the hotel. Переведите на английский. Чем занимается их дочь?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. These are cats. 2. Those are men. 3. They are cars. 4. The doors are open. 5. Those are desks. 6. Are they near? 7. Are those houses? 8. The girls are in the streetы. 9. They are doctors. 10. They are outside the hotels .1. Это кошки. 2. Это мужчины. 3. Это автомобили. 4. Двери открыты. 5. Это столы. 6. Они рядом? 7. Это дома? 8. Девушки на улицах. 9. Они врачи. 10. Они около отелей.