Из скольких палат состоит британский парламент? по английски напишите)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The British Parliament consists of 2 chambers Британский парламент состоит из 2 палат
Гость
The British parliament is bicameral, with an upper house - the House of Lords, and a lower house - the House of Commons. Или так The British Parliament consists of two chambers - the House of Commons and House of Lords