Как будет правильно читаться этот текст? (Не переводиться а читаться) Пожалуйста очень надо!!! Ostroh is a historic town the Rivne oblast of western Ukraine. It was first mentionet in 1100, as a fortress. Since the 14th century...

Как будет правильно читаться этот текст? (Не переводиться а читаться) Пожалуйста очень надо!!! Ostroh is a historic town the Rivne oblast of western Ukraine. It was first mentionet in 1100, as a fortress. Since the 14th century, it was the seat of the powerfol Ostrogski princely family, who developed their town into a great centre of learning and commerce. In the 16th century, first East Slavic books were printed there.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Остро из э хистОрик таун ин зе рИвн (область - район) Эрея оф вЕстерн ЮкрЭйн. Ит воз фЁрст мЭншнт ин уан сАузанд уан хАндред, эз э фОртресс. Синс зе фортИнс сЭнчури, ит воз зе сит оф зе пАуерфул ОстрОгски прИнсэли фЭмили, ху девЕлопед зеир таун инту э грэйт сентр оф лЁрнинг энд комЕрс. Ин зе сикстИнс сЭнчури, фЁрст Ист СлЭйвик букс вёр прИнтэд зер.