Как читается на английском языке этот текст,только напишите русскими буквами как

Как читается на английском языке этот текст,только напишите русскими буквами какчитается....One of the oldest holidays is Nauryz. It is a celebration of spring. With the advent of the holiday Kazakhs dress in your best clothes and go to each other's homes and exchange gifts. Kazakhs have a custom plentifully to entertain the guest, he was seated in pride of place. Has long been regarded as shameful, if not to support a person in difficult times.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Он оф зе олдест холидэйс ис Науриз. Ит ис э кэлэбратион оф спринг. Виз зэ эдвент оф зэ холидэй Казах дресс ин юр бест клозис энд го то ич озерс хомес энд эксханг гифтс.