Как написать письмо автору учебника на английском

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Может похвалить за его учебник? Hello! A am student in (номер класса) class. I need praise you fou your studentbook. Thank you very match for work! Your studentbook is perfect and training English very well! Как-то так...
Гость
Thank You very much for your studenbook. It is really pleasure to study English with your book. It helps me much to learn English as possible as I can . Our teacher praise your student book . And there are in our class was too many pupils with bad marks . But now the situation become better than was.  Kind Regargs for your work.