Как пере водится Our planet is home to a vast collection of animals.They live everywhere. Animals are all around us,so it is easy to think that we know exactly what animals are.But some animals have fur or feathers,others have...

Как пере водится Our planet is home to a vast collection of animals.They live everywhere. Animals are all around us,so it is easy to think that we know exactly what animals are.But some animals have fur or feathers,others have shells or scales,while many have no hard body parts at all.Animals often have eyes, ears and legs.Firstly,animals' bodies are made of lots of cells.These cells work together, like a team.Secondly, unlike plants, animals need to eat.Animals are also the only living things that have muscles and nerves.Animals with compicated nervous systems,such as mammals and birds, react more quickly than any other living things.Such animals as the tiger,black rhino and giant panda are now so rare that they are endangered.In just 1 or 20 years\ time,the only place to see them may be in zoos.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Наша планета является домом огромному количеству животных. Они живут повсеместно. Животные вокруг нас, поэтому мы точно знаем, что это за животные, но у некоторых из них есть мех или перья, раковины или чешуя, в то время как у многих нет "проблемных" частей тела вообще. Также у животных есть глаза, уши и ноги. Во-первых тела животных состоят из множества клеток. Эти клетки работают вместе как команда. Во-вторых неприятные для нас растения, которые нужно есть животным. Также животных единственные живые создания (здесь человека не считают), у которых есть мышцы и нервы. Животные со сложной нервной системой, такие как птицы и млекопитающие, реагируют быстрее, чем другие живые создания. Такие животные как тигр, черный носорог и гигантская панда сейчас на столько редки, что находятся под угрозой вымирания. Только в 1 из 20 лет/раз, единственное место где можно их удивить это зоопарк.