Как перевести на английский это предложение. ?   " Когда я прибыл в университет, мне сказали, что профессор заболел и лекции не будет."

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
When I arrived at the University, I was told that the Professor was ill and there would be no lecture.
Гость
When I came to the University I was told that the professor was ill and there would be no lecture.