Как перевести на английский: За ним ухаживает его жена, которая организовывает благотворительные акции, чтобы собрать деньги для его лечения

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
To care for his wife, who organizes charity events to raise money for his treatment.
Гость
He is taken care of by his wife, who organizes charity events to raise money for his treatment.