Как записать на английском языке время: 9:00 , 9:05 , 8:55 ,9:15,8:45 , 12:35 , 12:25 , 11:35 , 5:20, 5:40 , 4:30

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
nine o'clock, nine o'clock and five minutes, eight o'clock and fifty-five minutes, a quarter past nine, a quarter to nine, twelve o'clock and thirty-five minutes, twelve o'clock and twenty-five minutes, eleven o'clock and thirty-five minutes, five o'clock and twenty minutes, five o'clock and forty minutes, half past four.