Какое предложенщие верное? 1)When do you go to school?2)He do like apples.3)Who do go to school every day?4)He do not play tennis.Tom will certainly come, if he...busy.1)is not. 2 )was not. 3)were not. 4)is not

Какое предложенщие верное? 1)When do you go to school? 2)He do like apples. 3)Who do go to school every day? 4)He do not play tennis. Tom will certainly come, if he...busy. 1)is not. 2 )was not. 3)were not. 4)is not
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)When do you go to school? 2)He do like apples. 3)Who do go to school every day? 4)He do not play tennis. Tom will certainly come, if he...busy. 1)is not. 2 )was not. 3)were not. 4)is not
Гость
1) When do you go to school? 2) He do like apples. - не бывает he do 3) Who do go to school every day? - вопрос к подлежащему не требует вспомогательного глагола do 4) He do not play tennis. - не бывает he do Tom will certainly come, if he is not busy.