Кар'ер - вялізная шырокая яма, адкуль пясок бяруць. Там працуе экскаватар, да якога пад'язджаюць па чарзе груізцца самазвалы. Толькі цяпер чарга не рухаецца: сапсавалася нешта у экскаватары. Экскаватаршчык сагнууся ля матора, а...
Кар'ер - вялізная шырокая яма, адкуль пясок бяруць. Там працуе экскаватар, да якога пад'язджаюць па чарзе груізцца самазвалы. Толькі цяпер чарга не рухаецца: сапсавалася нешта у экскаватары. Экскаватаршчык сагнууся ля матора, а шафёры стаяць паблізу, перагаворваюцца.
1. Знайдзіце бяззлучнікавы сказ, якія адносіны паміж яго часткамі:
а) часавыя
б) супастауляльныя
в) прычынныя
г) умоуныя
д) дапауняльныя
2. Знайдзіце няпэуны займеннік( у адным з сказау)
3. Вызначце спосаб утварення слова паблізу. Адказ запішыце
4. Сродак сувязі 1-га і 2-га сказау тэксту:
а) займеннік
б) прыслоуе
в) лексічны паутор
г) сінонім
д) злучнік
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Толькі цяпер чарга не рухаецца: сапсавалася нешта у экскаватары. - в) прычынныя
2. нешта
3. прыставачна-суфіксальны
4. б) прыслоўе