Кар'ер - вялізная шырокая яма, адкуль пясок бяруць. Там працуе экскаватар, да якога пад'язджаюць па чарзе груізцца самазвалы. Толькі цяпер чарга не рухаецца: сапсавалася нешта у экскаватары. Экскаватаршчык сагнууся ля матора, а...

Кар'ер - вялізная шырокая яма, адкуль пясок бяруць. Там працуе экскаватар, да якога пад'язджаюць па чарзе груізцца самазвалы. Толькі цяпер чарга не рухаецца: сапсавалася нешта у экскаватары. Экскаватаршчык сагнууся ля матора, а шафёры стаяць паблізу, перагаворваюцца. 1. Знайдзіце бяззлучнікавы сказ, якія адносіны паміж яго часткамі: а) часавыя б) супастауляльныя в) прычынныя г) умоуныя д) дапауняльныя 2. Знайдзіце няпэуны займеннік( у адным з сказау) 3. Вызначце спосаб утварення слова паблізу. Адказ запішыце 4. Сродак сувязі 1-га і 2-га сказау тэксту: а) займеннік б) прыслоуе в) лексічны паутор г) сінонім д) злучнік
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Толькі цяпер чарга не рухаецца: сапсавалася нешта у экскаватары. - в) прычынныя 2. нешта 3. прыставачна-суфіксальны 4. б) прыслоўе