Когда писать aren't you,а когда don't you?Не послушал тему, уже 2 за домашку получил. Объясните пж. Решите это(очень нужно): #20. 1) His name's George, ISN'T IT (образец) 2)You live in Bristol,....... 3) Ted is from...

Когда писать aren't you,а когда don't you?Не послушал тему, уже 2 за домашку получил. Объясните пж. Решите это(очень нужно): #20. 1) His name's George, ISN'T IT (образец) 2)You live in Bristol,....... 3) Ted is from Wales,..... 4)You're late,.................... You start school at nine o'clock every day,........ . #21 1) You're from London, aren't you?-No I'm not.I'm from Liverpool. 2)....... playing tennis, don't touch?-Yes, I do.I pay every day. 3)...... thirteen years old, aren't you?-Yes, I am. 4)...... In the flat, don't you?-No, I don't.I love in a house. 5)...... 6)...... The violin, don't you?-Yes, I do. I okay in an orchestra. 7)...... school at nine o'clock,don't you?-No, I don't.I start at eight o'clock.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
окончание isn't you или don't you, зависит от того в каком  времени стоит предложение. Брется вспомогаельный глагол этого времени и местоимения из тоего предложения. Если предложение отрицательное, то окончание будет положительным, а если предложение утвердительное, то конец отрицательный. По русски мы в таких предложениях говорим "Не правда ли?" или что-то подобное. Тоесть don't you это present simple, a aren't you это present continious. #20. 2)You live in Bristol, don't you? 3) Ted is from Wales, isn't he? 4)You're late, aren't you? You start school at nine o'clock every day, don't you? #21 2) You like playing tennis, don't you?-Yes, I do.I play every day. 3) You are thirteen years old, aren't you?-Yes, I am. 4) You live in the flat, don't you?-No, I don't.I live in a house.  5)...... 6) You play the violin, don't you?-Yes, I do. I play in an orchestra.  7) You start school at nine o'clock, don't you?-No, I don't.I start at eight o'clock.