[latex] \frac{2cosx- \sqrt{3} }{2sinx-1} =0[/latex]

Гость
cosx = √3 / 2 ⇔ x = +-pi/6 + 2pi * n sinx != 1 / 2 ⇔ x != -1^(n) pi / 6 + pi * n Ответ: x = -pi / 6 + 2pi*n, n ∈ Z