Listen and repeat. Countable (C)-a chair,a car, a sofa, an apple, a cup.Uncountable(U)- sugar, water, butter, rain, bread.Помогите пожал?

Listen and repeat. Countable (C)-a chair,a car, a sofa, an apple, a cup.Uncountable(U)- sugar, water, butter, rain, bread.Помогите пожал??йста.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Listen and repeat. Countable (C)-a chair,a car, a sofa, an apple, a cup.Uncountable(U)- sugar, water, butter, rain, bread. перевод: Слушайте и повторяйте. Счетный (C) -a стул, автомобиль, диван, яблоко, cup.Uncountable (U) - сахар, вода, масло, дождь, хлеб.