Люди, помогите пожалуйста. Какие из этих предложений находится в Present Perfect? 1) He has a lot of friends. 2) Have you got any money? 3) I’d like to visit Paris some day. 4) Have you spent your holiday at home? 5) They ...

Люди, помогите пожалуйста. Какие из этих предложений находится в Present Perfect? 1) He has a lot of friends. 2) Have you got any money? 3) I’d like to visit Paris some day. 4) Have you spent your holiday at home? 5) They bought this house a year ago.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2) Have you got any money? 4) Have you spent your holiday at home?