Make reported speech 1.Where have you spent your money?" she asked him" 2.I never make mistakes " he said" 3.Does she know Robert "He wanted to

Make reported speech 1.Where have you spent your money?" she asked him" 2.I never make mistakes " he said" 3.Does she know Robert "He wanted toknow" 4.Don't try this at home " The stuntman advised audince 5.I was very tired " She said" 6.Be careful, Ben " She told Ben 7.I will get myself a drink " she says 8.Why haven't you phoned me " He wondered 9.I cannot drive them home "He said 10. Peter, do you prefer tea or coffe " She asked Peter 11.Where did you spend your holidays last year " She asked me 12.Don't go too far " He advised her 13.Don't make so much noise " He asks us
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Проверенные ответы содержат надёжную, заслуживающую доверия информацию, оценённую командой экспертов. На "Знаниях" вы найдёте миллионы ответов, правильность которых подтвердили активные участники сообщества, но Проверенные ответы - это лучшие из лучших.