Make up sentences.I                       was         in London           yesterdayThey                were         in Africa             last summerMary                                in Canada          last weekMy parents    ...

Make up sentences. I                       was         in London           yesterday They                were         in Africa             last summer Mary                                in Canada          last week My parents                       in Russia           last weekend Bill                                  in America          last month
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I was in London ( Africa, Canada, Russia, America)  yesterday (last summer, last week, last weekend, last month) They were in London ( Africa, Canada, Russia, America) yesterday (last summer, last week, last weekend, last month) Mary  was in London ( Africa, Canada, Russia, America) yesterday (last summer, last week, last weekend, last month) My parents were in London ( Africa, Canada, Russia, America) yesterday (last summer, last week, last weekend, last month) Bill was in London ( Africa, Canada, Russia, America) yesterday (last summer, last week, last weekend, last month)  P.S. Во множественном числе употребляется форма WERE.  В единственном - WAS. P.S.S. Выделенные курсивом слова ты можешь заменить, если захочешь, на слова, указанные в скобках