Можете помочь написать 10 предложений 6 класс на английском языке на тему "Мой любимый спорт волейбол"

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I like volleyball very much! It is my favourite sport game. I am fond of it because you can play in a team with your friends. In summer I prefer to play beach volleyball. In other time I usually play in a gym. I go in for sports not professionally. But I hope that some day our team will participate in some volleyball championship. Basketball is a sport that really is great to watch and play if possible. I welcome anyone to play it!