На английском составить 5 предложений что мой друг делает в разные дни недели

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Every Friday my friend goes to school sports and he is playing volleyball Every Wednesday my friend is painting at the school of arts Every Monday my friend goes to the pool Every Tuesday my friend goes to visit her grandmother and he helps her Every Saturday my friend goes to  the cinema with his family