Na + S = HCl + Mg = Fe(OH)3 = Fe2O3 + ?H2SO4 + Al = Al2(SO4)3 + H2H2 + Cl2 = Zn + O2 =Al + S = Ca + N2 =Mg + CuCl2 =Ca + HCl = Zn + FeCl3 =

  Na + S = HCl + Mg = Fe(OH)3 = Fe2O3 + ? H2SO4 + Al = Al2(SO4)3 + H2 H2 + Cl2 =  Zn + O2 = Al + S = Ca + N2 = Mg + CuCl2 = Ca + HCl = Zn + FeCl3 =
Гость
2Na + S = Na₂S 2HCl + Mg = MgCI₂ + H₂ 2Fe(OH)₃ = Fe₂O₃ + 3H₂O 3H₂SO₄ + 2Al = Al₂(SO₄)₃ + 3H₂ H₂ + Cl₂ = 2HCI 2Zn + O₂ =2ZnO  2Al + 3S = AI₂S₃ 3Ca + N₂ = Ca₃N₂ Mg + CuCl₂ =MgCI₂ + Cu Ca + 2HCl = CaCI₂ + H₂ 3Zn + 2FeCl₃ =3ZnCI₂ + 2Fe
Гость
Na2S MgCl +H2 HCl ZnO AI2S Can2 MgCuCI2 CaHCI ZNFeCI3