Написать 5 предложений в Present Perfect и 5 предложений в Past Simple.Пожалуйста )

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
PP-We have bought a new TV set-Мы купили новый телевизор . The students have left the room-Студенты ушли из комнаты . The train has just arrived-Поезд только что прибыл. She hasn't written the test yet-Она ещё не закончила контрольную. I have known him for years-Я знаю его много лет . He has written about a hundred novels-Он написал около ста романов. PS-He read this book 2 years ago. How did you spend your holidays? The students took part in the play, didn't they? I was in the theater yesterday and I didn't see my sister there. Did you tell you friends about the project?