Написать на каждой строчке ещё по два словосочетания с этими прилагательными ( red,green, black,little,big) 1.a red sock........2.a green wood.........3.a black hat......4.a little doll......5.a big shop.....

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. a red penсil, a red dress 2. a green ball, a green tree 3. a black cat, a black dog 4. a little girl, a little boy  5. a big hand, a big foot