Напиши что умеют/ не умеют делать данные животные. Образец: A horse can run. A frog can't run. a dog, a cat, a frog, a horse, a bird, a chimp, a fish swim, jump, swing, dance, run, sing, climb, fly
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A dog can swim. A bird can't swim. (плавать)
A chimp can climb the tree. A fish can't climb the tree. (забираться на дерево)
A cat can catch a mouse. A horse can't catch a mouse. (поймать мышку)
A frog can eat mosquitoes. A dog can't eat mosquitoes. (есть комаров)