НАПИШИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ВО МНОЖЕСТВЕННОМ ЧИСЛЕ.Образец: This is an apple. - These are apples. That is my doll. - Those are my dolls. This is a desk. That is a chair. That is my bed. This is an orange. That is a lamp. This is his toy...

НАПИШИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ВО МНОЖЕСТВЕННОМ ЧИСЛЕ.Образец: This is an apple. - These are apples. That is my doll. - Those are my dolls. This is a desk. That is a chair. That is my bed. This is an orange. That is a lamp. This is his toy. This is a pencil. That is her book.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
кароче вместо is ставь are и на конце всех существительных ствавь s
Гость
a убирай и к глаголу s окончание прибовляй пример This is lamp's а где her или his то просто окончание s пример That is her book's