Напишите 3 предложения в утвердительной форме 3 в вопросительной 3 отрицательных и 3 предложения в сокращенной форме

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Утвердительные - I am from Moscow. I like apples. It is autumn. вопросительные - Do you like your school? How often do you usually do your homework? What is her favorite color? Отрицательные формы - I do not like apples. My sister does not live with me. It is not winter. Сокращения - it's autumn. He doesn't want to do his homework. It isn't snowing now.