Напишите 5 предложений презент симпл на русском языке,жилательно маленькие.+ 5 предложений презент прогресив на русском языке,жилательно тоже легкие

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Present simple My mom cooks dinner everyday I do my hometask everyday She goes to Lodnon once in month We play tennis every sunday We celebrate christmas every year