Напишите формы глаголов. Переведите инфинитив глагола на русский язык. Example: to go-went-gone-going – идти; to play-played-played-playing-играть. Be, do, revise, make, arise, awake, arrive, complete, use, bind, deal, drea...
Напишите формы глаголов. Переведите инфинитив глагола на русский язык. Example: to go-went-gone-going – идти; to play-played-played-playing-играть. Be, do, revise, make, arise, awake, arrive, complete, use, bind, deal, dream, forbid, forget, move, give up, grow up, make up, change, freeze, hang, hide, knit, lay, land, let, investigate, cost, reach, keep, come, write, read, understand, realize, eat, drink, bring, believe, run, go, think, buy, hear, listen, draw, put.
Ответ(ы) на вопрос:
Чтоюы написать формы ПРАВИЛЬНЫХ глаголов - к ним относятся например arrive ) прибавляй к инфинитиву( начальная форма) -ed. arrive - arrived - arrived Чтобы написать формы НЕПРАВИЛЬНЫХ глаголов найди табличку с неправильныыми глаголами (они имеют специальные окончания, которые нужно учить), например to do - did - done. Чтобы образовать так называемую четвёртую форму прибавляй окончание ing think - thought - thought -THINKING И наконец, чтобы перевести, Тебе нужно только посмотреть англо - русский словарь,найти слово, например be - быть.
Be- was/ were- been do- did- done revise -revised-revised make- made- maden arise- arose- arisen awake- awoke- awaked arrive- arrived- arrived complete-completed- completed use-used- used bind- bound- bound deal- dealt- dealt dream- dreamt/ dreamed- dreamt/ dreamed forbid- forbade- forbidden forget- forgot- forgotten move- moved- moved give up- gave up- given up grow up- grew up- grown up make up- made up- maden up change- changed- changed freeze- froze- frozen hang- hung/ haged- hung/ haged, hide- hid- hidden knit- knit- knit (ted) lay- laid- laid land- landed- landed let- let- let investigate- investigated- investigated, cost- cost- cost, reach- reached- reached keep- kept- kept come- came- come write- wrote- written read - read- read understand -understood- understood realize-realized- realized , eat -ate- eaten drink- drank- drunk bring- brought- brought believe-believed - believed, run -ran- run go- went-- gone think- thought- thought buy- bought- bought hear- heard- heard listen- listened -listened draw- drew- drawn put- put- put.