Напишите косвенные вопросы к предложениям:1.Could you wake me up in an hour? (I wonder...) 2.Why do we go out together? (I've no idea...) 3.What did we do in the last class? (Do you remember...) 4.When do we use indirect questi...

Напишите косвенные вопросы к предложениям: 1.Could you wake me up in an hour? (I wonder...) 2.Why do we go out together? (I've no idea...) 3.What did we do in the last class? (Do you remember...) 4.When do we use indirect questions? (Could you tell me...) 5.What time is it? (Do you know...) Пожалуйста, очень нужно!!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 i wonder if you could wake me up in an hour 2 i 've no idea why we went out together 3 do you remember what we had done in the last class 4 Could you tell me when we used indirect questions 5 Do you know what time it was