Напишите небольшой топик на английском "погода и климат в хабаровске" даю 80 баллов

Напишите небольшой топик на английском "погода и климат в хабаровске" даю 80 баллов!!!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Khabarovsk city is the industrial, cultural, administrative and transport center of Khabarovsk Krai. The city was founded just some centuries ago, in 1858 as an outpost to protect the Russian-Chinese border. Khabarovsk City is named after  its founderYerofei Khabarov, the Russian explorer of Siberia and the Far East.