Напишите плииииз 5 предложений со словом must и 5 предложений со словом don't must

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.She must do her homework every day. 2.He must think about his future life. 3.You must do as I tell you. 4.They must be waiting for us. 5.My parents must be there at six o'clock. Насколько я знаю, don't must звучит весьма странно. Must  - модальный глагол, и вспомогательный (do) вместе с ним не употребляется. Вот. 1. You mustn't feed this animal. It's very dangerous. 2. You mustn't play with the fire. 3. My sister mustn't do this exercise by her own. 4. He mustn't come here for now. 5. I mustn't talk to the strangers.